KPSS Nedir? – KPSS Hakkında Bilgi

0
2112
KPSS Nedir? - KPSS Hakkında Detaylı Bilgi
KPSS Nedir? - KPSS Hakkında Detaylı Bilgi

KPSS Nedir? – KPSS Hakkında Bilgi

Kamu Personeli Seçme Sınavının kısaltılmış hali kpss nedir? sorusuna verilecek net bilgidir. Kamu kurumlarında işe alınacak personel adaylarını belirlemek için uygulamaya konulur ve kendi içerisinde çeşitleri vardır. Kpss, genel yetenek, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi bölümlerden oluşur. Sınava girme şartlarını barındıran herkes aday başvurusu yapabilir.

Kpss Nedir Ne İşe Yarar?

Kişilerin seçtikleri meslekleri işe başlayarak bilfiil olarak idame ettirebilmek için girdikleri kpss sınavı birkaç oturumdan meydana gelen sınava verilen isimdir. Her sene milyonlarca aday başvuru yapar. Kamuda çalışmak isteyen adaylara Kpss nedir? açıklamasının ardından verilecek diğer bilgi sınav barajını mutlaka aşmaları gerektiğidir. On dört farklı alandan oluşan sınavda başvuru yapan kişilerin üniversite veya lise mezuniyet durumlarına göre seçim yapmaları gerekir. Çünkü üniversite ve lise kpss sınavı birbirinden ayrıdır. Girilecek alan sınavı hangisi olursa olsun kpss sınavı adayların devlette iş bulma hedefine yöneliktir. Devlet güvencesine girebilmek ve kamu personellerinden biri olmak için bu sınav ilk adımdır. Mezuniyetten sonra yeterli puan alınıp ilk aşamayı geçene kadar birçok kişi her sene hazırlanmaya devam eder. Çünkü kamu personeli olarak işe başlama kişilere sunulan önemli bir fırsattır.

Kpss de Hangi Dersler Var?

Ortaöğretim yani lise ve ön lisans iki yıllık üniversite mezunlarının gireceği sınavda genel yetenek başlığı altında Türkçe, matematik, genel kültür başlığı altında tarih, coğrafya, vatandaşlık bilgisi, güncel bilgiler derslerinin soruları yer alır. Ayrıca bu derslerle beraber mezun olunan alana yönelik derslerle alakalı sorular da sorulacaktır. Her testin Kpss Puanı cevaplanacak bölümlere göre farklı hesaplanır. Lisans KPSS sınavında da genel kültür ve genel yetenek testleri vardır. Eğitim bilimleri üzerine sınavına tabi tutulacak adaylar seksen soru cevaplarken, hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebe sınavına tabi tutulacakadaylar yüz elli soru cevaplar.

KPSS Orta Öğretim

Düz lise mezunlarının atanmaları için sınavdan çok yüksek puanlar almaları lazım. Çünkü düz lise mezunlarına açılan kadro sınırlı sayıdadır. Doksan beş puan ve üzeri alan adaylar düz memurluk, vhki, bilgisayar işletmenliği gibi memurluklara atanabilirler. Daha düşük puanlarla şoför, ebe, sağlık memuru ve teknisyen kadrosu alabilmek de mümkündür. Fakat yetmiş puan ve üzeri alınması durumunda genel atamaların yanı sıra  Genel kurmay Başkanlığı’na bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Kuvvetleri Komutanlığına sık yapılan açıktan atama ile işçi ve memur alımı mesleklerine başvuru yapılabilir. Düz lise mezunlarının Zabit Katipliği yapabilmeleri de bir başka seçenektir. Yetmiş puan almak ve on parmak klavye sınavını geçmek katip olmak için yeterlidir.

Kpss Sınavına Kimler Girebilir?

Kpss nedir? ve derslerin içerikleri bilgisinin ardından kimlerin bu sınava girebileceği sorusu belirir. A grubu kadrolara atanmak isteyenler, B grubu kadrolarda görev yapmak isteyenler, öğretmenlik lisans programı mezunları, Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapmak isteyenler, yurt dışında yaşayanlar, doktora ve yüksek lisans derecesi  almış olanlar, öğretmenlik meslek bilgisi alanında yurt dışı yüksek öğretim diploma denkliği almak isteyenler kpss sınavına girebilirler.

Ortaöğretim Kpss sınavına, lise 3. Ve 4. Sınıflar ve lise mezunları, ön lisans 1. Ve 2. Sınıf okuyanlar, üniversite öğrenimine devam edenler girebilecekken, lisans kpss sınavına 4 yıllık üniversite mezunları, lisans 3. Ve 4. Sınıf okuyanlar girebilir. Erkekleri ilgilendiren askerlik şartı sınava girerken aranmaz. Askerdeyken tercih yapılabilir. Uzun veya kısa dönem fark etmeksizin personellerin dönüşüne kadar kadroları saklı tutulur. Başvuru formunu doğru olarak doldurmuş olanlar, nüfus cüzdanı veya pasaport  geçerlilik süreleri devam edenler, aday bilgileri tam ve eksiksiz olanlar sınava girebilirler. Eğer bilgilerde eksiklik ya da değişiklik varsa bu durumda diploma, öğrenim durumunun gösterildiği resmi bir belge talep edilir.

Kpss Kaç Yılda Bir Yapılır?

Her yıl yapılmaktadır. Tek yıllarda yapılan sınavlara dört  yılık üniversite mezunları girebilir. A grubu memurluk almak isteyen ve öğretmen olmak isteyen adaylar bu sınava girebilir. Çift yıllarda yapılan kpss A gurubu ve B grubu öğretmen adaylarının atamasının yapıldığı sınavlardır. Lise ve ön lisans kpss sınavı iki yılda bir yapılır. Aralarında bir ay vardır.

Cevap Veriniz

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz.